TEKNİK ŞARTNAMEDE SÖZÜ GEÇEN MİMARİ VE TEKNİK DETAYLAR

Proje tasarımında, Deprem Yönetmeliği’ne uygun bir yapı sistemi oluşturmak esastır.

Statik hesaplamalarda, yürürlükte olan Türk Standartları Enstitüsü ve Deprem Yönetmeliği’ne uyulması gerekmektedir.

5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre, her binaya ait bir Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir.

Bu belgeye göre, enerji sınıfı en az “C” olan binalara yapı ruhsatı verilmektedir. Enerji tasarrufu sağlayan yapı malzemeleri ve sistemleri kullanılarak “A” veya “B” gibi daha yüksek enerji sınıfında binalar inşa edilmesi de mümkündür. Bu yapılar uzun vadede “C” sınıfı binalara göre daha avantajlıdır.

Mantolama ve diğer cephe kaplamalarında yangın güvenliğiyle ilgili önlemlerin alınması gerekmektedir. Yangın yönetmeliğinin 27. ve 29. maddelerinde belirtilen koşullara uyulması ve uygun malzemelerin kullanılması zorunludur.

Doğramalar ve cephe elemanlarında, iklim kontrolü olan yapı elemanları kullanılması tavsiye edilir.

Teknik şartnameyi ve projeyi incelerken, şartnamede sözü geçen alanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şöyledir:

DIŞ MEKAN

Bahçeler, peyzaj düzenlemeler: Bahçelerinizin peyzaj düzenlemesinin projelendirilmesini, sulama ve bakım koşullarının sözleşmeye yazılmasını isteyebilirsiniz. Arsanızdaki “tescilli” ağaçların kesilemeyeceğini bilmelisiniz. Otopark yönetmeliği gereği arsanızın zemin altında kapalı otopark yapmanız gerektiği durumda, bahçe katında derin kök salacak ağaç ve bitkilendirme yapamayacağınızı unutmayın. Arsanızdaki yetişkin ağaçların korunması için binanızın konumlandırılmasını ve otopark planlamasının mümkün mertebe bu husus gözetilerek yapılmasını talep edebilirsiniz.

OTOPARK

İBB Otopark Yönetmeliği’ne göre düzenlenecek otopark alanlarında, araçlarınızın giriş çıkışlarının sorunsuz şekilde yapılıp yapılmadığını projelendirme sırasında dikkatlice kontrol etmelisiniz

ASANSÖRLER

Resmi Gazete’de yayımlanan asansör yönetmeliğine göre, binadaki daire ve kat sayısına göre belirlenecek bir veya daha fazla sayıda asansör bulunabilir. Asansör kabin ölçülerinin bu yönetmeliğe uygun olup olmadığını projede kontrol edin. Müteahhit bu koşulları sağlayacağını sözleşmede garanti etmelidir.

TESİSATLAR

Havalandırma sistemleri: Binada bağımsız birimlere klima kurulacaksa altyapı, kapasite, iç ünitelerin bulunacakları odalar ve dış ünitelerin konumlandırılacağı yerlerin projede belirtilmiş olmasına dikkat edin. Karar verdiğiniz nitelikteki klima sisteminin özelliklerini teknik şartnamede detaylıca yazılmalıdır.

Isıtma sistemleri: Binanızın bağımsız birimlerinin nasıl ısıtılacağı (merkezi sistem, kombi vs.), odalarda ısıtma elemanlarının (radyatör, yerden ısıtma vs.) nitelikleri ve boyutları teknik şartname ve projede yer almalıdır. Merkezi ısıtma sisteminde pay ölçerli sistemin kurulup kurulmayacağı, sıcak su temininin merkezi, kombi veya elektrikli termosifon vb. cihazlardan hangisiyle yapılacağı ve kapasiteleri de teknik şartnamede yer almalıdır.

Elektrik tesisatı: Elektrik tesisatınız için bir elektrik mühendisinin mimari projeye uygun bir elektrik projesi yapması gerekecektir. Bu projede odalardaki aydınlatma ve prizlerin konumlarına, sistemin topraklı olmasına, TV, internet, telefon, diafon gibi diğer düşük akımlı ve haberleşmeyle ilgili hatların çıkışlarına ve kapasitelerine dikkat edilmelidir. Kullanılacak ekipmanların niteliklerinin ve adetlerinin teknik şartnamede ve projede belirtilmesine önem vermelisiniz.

YANGIN SİSTEMİ

Tüm yapıların İstanbul İtfaiyesi Binaların Yangından Korunma Yönetmeliğine uygun şekilde projelendirilmiş olması gereklidir. Daire içinden yangın merdivenlerine ulaşan kapıların önlerinin kapanmayacak şekilde planlanmasına dikkat etmelisiniz.

TEFRİŞLER

Mimari projede mekanların kullanımını size daha iyi anlatmak için mimarlar mobilya tefrişlerini de çizecektir. Odalarda nasıl bir yerleşim olabileceğine ve o mekanı nasıl kullanacağınıza dair bir öneri niteliğinde olan bu tefrişler, mekanın büyüklüğü hakkında size bir fikir verir. Tefrişte kullanılan mobilya ölçülerinin doğruluğunu ve odanın ölçüleriyle uyumlu olup olmadığını ekibinizdeki mimara kontrol ettirmeniz tavsiye edilir. Tefrişte kullanılan mobilyaların büyüklüklerini, standart ölçüde olan kapı genişlikleriyle oranlayarak kabaca hesap edebilirsiniz.

Güncellemelerden haberdar olabilmek ve rehberin basılı versiyonunu indirebilmek için formu doldurunuz.
Bu formu doldurarak ISMD ve YTONG'dan e-posta alımını kabul etmiş sayılırsınız.