TEKNİK ŞARTNAME İLE İLGİLİ UYARILAR

Mimari projenin imar, ısı yalıtımı ve yangından korunma yönetmeliklerine uygun olması şarttır. Mimari projenin söz konusu yönetmeliklere aykırı olduğu durumlarda konuta iskan izni verilemeyeceği için, mal sahipleri sonradan yapacakları satışlarda büyük sıkıntılarla karşılaşabilirler.

Binanızı yenilerken, imar durumunuzun olup olmamasına göre farklı imar kanunlarına tabi olabilirsiniz. Kat maliklerine emsal avantajı sağlamak açısından doğru emsal hesabının yapılması çok önemlidir.

İkamesi” veya “muadili” gibi ibareler açık uçlu olması dolayısıyla yanıltıcıdır. Sözleşmede ve teknik şartnamede, yapıda kullanılması öngörülen malzeme marka/modellerinin açıkça belirtilmesi ya da belirlenen malzemenin “muadili” olarak kabul edilen ürünün marka/modelinin notlara eklenmesi gerekmektedir. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği gereğince, yapıda kullanılacak tüm yapı malzemelerinin CE veya G işaretine sahip olması mecburidir.

Teknik şartnamede, kullanılacak malzemelerin kaliteleri (örneğin birinci sınıf malzeme, A sınıf malzeme, lüks malzeme vs.) detaylıca belirtilmelidir.

Projelerde ve teknik şartnamelerde yer alan ürünlerin yapıda uygulandığından emin olmak için kontrollerin titiz bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.

Güncellemelerden haberdar olabilmek ve rehberin basılı versiyonunu indirebilmek için formu doldurunuz.
Bu formu doldurarak ISMD ve YTONG'dan e-posta alımını kabul etmiş sayılırsınız.