TASLAK SÖZLEŞMENİN VE TEKNİK ŞARTNAMENİN HAZIRLANMASI

Kentsel dönüşüm sürecinde mal sahipleri ile müteahhit arasındaki anlaşmazlıklar en çok arsa payları ve m2 dağılımlarında çıkmaktadır. Kentsel dönüşüm sürecini başlattıktan sonra ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklardan dolayı sıkıntı yaşamamak adına, özellikle mal sahiplerinin %100 uzlaşma sağladıktan sonra süreci başlatmaları çok önemlidir. Uzlaşma sağlayabilmek için, yenilenecek binanızın avan proje çizimlerini ve teknik şartnamesini teknik ekibinizdeki mimara taslak olarak hazırlatmanız gerekir.

Bina ortak karar protokolünü imzalamadan önce arsa paylarınızın doğru dağıtıldığından emin olmalısınız!Bina ortak karar protokolü aşaması ve sonrasındaki önemli bir başka husus, arsa paylarının doğru bir şekilde belirlenmesidir. Arsa payı, ortak mülkiyetin bağımsız alanlara yansıyan paylarıdır ve kentsel dönüşüm uygulamalarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Eğer arsa değerinizin doğru yansıtılmadığını düşünüyorsanız ve diğer mal sahipleriyle uzlaşmaya varamıyorsanız, bu konuyla ilgili tespitin yapılması için dava açabilirsiniz.

Aynı şekilde, hazırlanan avan proje ve teknik şartname doğrultusunda oluşacak sözleşmenin de avukatla birlikte taslak olarak yazılmasına başlanabilir. Alınan tüm kararlar ve taslak belgeler bina ortak karar protokolüne işlenmelidir. Mal sahipleri ile müteahhit arasında özellikle arsa paylaşımı ve m2 dağılımı üzerinde uzlaşma sağlandıktan sonra, riskli yapı tespit raporuna başvurularak kentsel dönüşüm süreci başlatılabilir.

Açtığınız dava sonucunda, eğer arsa paylarının bağımsız bölümlere adil dağıtılmadığı tespit edilirse, söz konusu arsa payları uzlaşma yoluyla yeniden düzenlenmelidir. Bu hususta, arsa paylarının, kat irtifakının ya da kat mülkiyetinin kayıt edildiği tarihteki değerleriyle oranlı olup olmadığı saptanmalıdır.

Arsa paylarınızı bina ortak karar protokolü imzalanmadan önce kontrol edip, düzenlemeyi yaptırmalısınız!Bina ortak karar protokolü aşaması ve sonrasındaki önemli bir başka husus, arsa paylarının doğru bir şekilde belirlenmesidir. Arsa payı, ortak mülkiyetin bağımsız alanlara yansıyan paylarıdır ve kentsel dönüşüm uygulamalarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Eğer arsa değerinizin doğru yansıtılmadığını düşünüyorsanız ve diğer mal sahipleriyle uzlaşmaya varamıyorsanız, bu konuyla ilgili tespitin yapılması için dava açabilirsiniz.

Örneğin, aynı yapıdaki 80 metrekarelik daire ile 110 metrekarelik dairenin arsa payları aynı gösterilmiş olabilir. Yasada geçerli olan ölçüt arsa paylarıdır, hanede kaç kişinin yaşadığının önemi yoktur. Arsa paylarının ve/veya daire alanlarının eşit olmadığı durumlarda mülk sahipleri, yeni yapının alan paylaşımında mevcut arsa payları mı yoksa mevcut net/brüt alan metrekareleri üzerinden mi anlaşacaklarına en baştan uzlaşarak karar vermelidir.

Yapı sözleşmesinin hazırlanması ve teknik şartname yazımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken diğer konuların detayları için lütfen D. bölümünü inceleyiniz!

Güncellemelerden haberdar olabilmek ve rehberin basılı versiyonunu indirebilmek için formu doldurunuz.
Bu formu doldurarak ISMD ve YTONG'dan e-posta alımını kabul etmiş sayılırsınız.