PROJELENDİRME

Riskli yapı tespiti sonucunda tapu müdürlüğünde binanız için “riskli” şerhi düşüldükten sonra verilen yasal sürede %100 anlaşmaya varıp bina ortak protokolünü imzalarsanız, yapınızı yaptırmak üzere daha önceden anlaştığınız müteahhitle noter huzurunda sözleşme ve teknik şartnameyi imzalayarak binanızın yeniden projelendirme sürecini başlatabilirsiniz.

Bina ortak karar protokolü hak sahiplerinin kendi aralarında toplanıp apartman yönetim karar defterine yeni binaları için almış oldukları kararları yazdıkları bir protokol değildir! Mutlaka bir avukat tarafından hazırlanmalı ve hazırlandıktan sonra bakanlığa sunulmalıdır. Bina yönetim karar defterlerinin hukuki olarak geçerli olabilmesi için noter tasdikli olması gerekmektedir.

Bina ortak karar protokolünün nihai imzalanmış son hali bir avukat tarafından hazırlanıp bakanlığa resmi olarak iletilmelidir! Bina ortak karar protokolüyle binada %100 çoğunluk sağlansa dahi, protokolün mutlaka bir avukat tarafından hazırlanıp bir nüshasının bakanlığa iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde, bakanlık riskli binanızın yıkımı için sorumluluk almadığınız veya binada 2/3 çoğunluğu oluşturamadığınız sonucuna vararak, 60 gün içinde resmi yazıyla tahliye edip riskli binanızı yıkabilir.

Verilen süreler içinde bina ortak karar protokolü gerekli çoğunlukla imzalanmazsa, bakanlık binanızını bizzat yıkar!  Bina ortak karar protokolü için gerekli çoğunluk sağlanamazsa, maliklere bakanlıkça ek süre verilir; bu süre içerisinde de gerekli çoğunluğa ulaşılamazsa, bakanlık binanızı yıkar ve yıkım masraflarını kat maliklerinden hisseleri oranında tahsil eder.

Güncellemelerden haberdar olabilmek ve rehberin basılı versiyonunu indirebilmek için formu doldurunuz.
Bu formu doldurarak ISMD ve YTONG'dan e-posta alımını kabul etmiş sayılırsınız.